VARHANY

V roce 1999 jsem úspěšně absolvoval 1. cyklus hry na klavír. Vzhledem k tomu, že klavír nelze přemístit, vzít si ho na tábor atd., připadala mi má hra sebeúčelná. Neviděl jsem smysl v mé hře, kterou jsem provozoval jen doma na pianinu Scholze a občas na minikoncertě ZUŠ. Vzhledem k tomu, že jsem věřící římkokatolík, napadla mě myšlenka hry na varhany - chrámové. Zjistil jsem, že v Brně je ZUŠ se zaměřením na církevní hudbu, jejíž hlavní náplní je výuka chrámových varhaníků. Školu jsem navštěvoval 3 roky (2000 - 2003) pod pedagogickým vedením pana učitele Syrka, poté jsem musel ze studijních důvodů vše zrušit. Bohužel mi zbývá jen jeden rok, abych absolvoval 1. cyklus varhaního oboru, a tak získal oficiální akreditaci. Snad se k tomu ještě dostanu! Svou varhanicku praxi jsem začal na konci v r. 2001 hrou na harmonijm při bohoslužbách v Psychiatrické léčebně v Brně, která spadá pod naší farnost. O rok později jsem se zapojil do varhaničení i v našem chrámě, poněvadž zemřel náš dlouholetý regenschori Mgr. František Chemelík.

kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Mým hlavním místem, kde jsem měl možnost trénovat a nyní i hrát při mší svatých, byl náš farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Zde jsem si také oblíbil místní "královský nástroj", jenž naprosto vyniká svou sílou, která vskutku zaplní celý prostor chrámu. V žádném jiném kostele jsem zatím takto sonorní nástroj nenašel. Tzv. tutti je vskutku nádherné a monumentální. Je zde nejkrásnější bručavý Pozoun, který jsem kdy slyšel. Každého varhaníka vždy zaujme. Varhany jsou moderní dispozice - lze hrát hudbu hlavně romantickou, ale též i starší. Nástroj se ideálně hodí na doprovod lidového zpěvu při mši svaté. Vzhledem k tomu, že je vše pneumatické, jsou mírné poruchy celkem časté, přestože v roce 2003 proběhla kompletní revize.


HARMONIA
kaple v kostele

V boční kapli našeho kostela se slaví mše svaté o všedních dnech v zimě, či při jiných příležitostech, kdy je málo lidí. Je zde jednomanuálové harmonium od firmy Lídl&Velík, fungující na podtlakovém principu. Před uvedením do provozu jsem musel provést celkové vyčistění a drobné opravy. Pro danou prostoru je vyhovující, má upravené rejstříky pro tiché hraní, dva stupně forte, ale i oktávové spojky, takže jde velmi dobře volit hlasitost nástroje. Zvuk je příjemný, měkký. Akorát je škoda, že dřevěná skříň není moc zdobená, jak bývá zvykem. Škoda je též té černé barvy. Ale hlavně, že funguje.


boční kůr v kostele

V bočním kůře našeho chrámu, stojí krásné harmonium. Používá se nouzově, když vypadnou varhany (nejede proud...). Má spoustu rejštříků od velmi hlubokých až po ty nejvyšší. Toto jednomanuálové harmonium tedy je schopno dostatečné síly pro vedení zpěvu v celém chrámě, pokud hrajeme tutti. Sice se musí hodně šlapat, ale možná bude stačit utěsnit měchy. Varhaník si může vyhrát se spoustou variant registrací skladeb, což je velmi potěšujícící.
Bohužel jsem zatím neměl čas, je vyčistit a opravit, ale opravdu se na to těším.


kaple Psychiatrické léčebny Brno-Černovice

Tato kaple patři též do naší farnosti, a tak spadá i do mé varhanické služby. Je zde jednomanuálové šlapací harmonium s jen dvěmi rejstříky pro každou polovinu klaviatury. Princip je podtlakový.
Na harmonium se hraje velice dobře, velice citlivě lze pomocí koleních pák a rychlostí šlapaní řídit dynamiku (hlasitost) hry. Bohužel rozezvučení jazýčku trvá poměrně dlouho, takže nelze hrát rychlé fugy atd. K bohoslužebnému účelu v daném prostoru ale úplně vyhovuje, i když by to chtělo naladit.
Provedl jsem pouze drobné úpravy, celkové vyčištění mě ještě čeká.


moje osobní

Dne 26. 7. 2005 jsem využili nabídky kostela sv. Tomáše - darujeme harmonium za odvoz. Půjčili jsme si přívěs a odstěhovali jej domů. Celé jsme ho s bratrem rozebrali a vyčistili. Hlavním problémem byly vháněcí měchy do hlavního měchu, které byly oba děravé. Za celý den jsme dali vše do funkčního stavu, oprava se zdařila, ale při určitém nafouknutí měchu vydává harmonium zvuky stylu "prdění". Někdy vše doladíme a doštelujeme. Dočasně bylo umístěno na chodbě u schodiště, protože jsme nevěděli, jak jinak než oknem je přemístit do cílové místnosti, na což ale naše fyzické síly nestačili. Později jsem zjistil, že jde vše ještě více rozebrat na jednotlivé sety, takže jsme vše za pouhý jeden večer podařilo přestěhovali.
Harmonium je dvoumanuálové a velmi silné. Je děláno pravděpodobně pro nějaký bohoslužebný prostor. Má spoustu pomocných zařízení. Měchy i vháněcí měchy mají co největší objem, přesto se ale při tutti musí šlapat opravdu velmi rychle (asi by to chtělo stále lépe utěsnit). Díky Percussion, které kladívkem podobnému jako u klavíru rozechvěje jazýček ihned při úderu, lze hrát i velmi rychlé skladby.

Autor stránek: Václav Trmač napiš mi
Copyright © 2005 Trmačovi