CB - Allamat 27

Allamat 27 je ruční vysílačka ve frekvenčním pásmu Citizen Band - kolem 27 MHz. Na těchto frakvencích, které jsou na rozhraní krátkých a velmi krátkých vln, je hodně rušení, proto byly uvolněny pro veřejnost. Tedy tuto vysílačku může mít kdokoliv a nepotřebuje k tomu žádné zkoušky. Přesto ale zde platí jakási zažitá pravidla, které provoz výrazně ulehčují. Tyto radiostanice extistují též pro staniční (domácí - zdroj 220 V) použití, či mobilní, tedy do automobilu (zdroj 12 V). Hlavně je využívají dálkoví řidiči kamionů, kteří se jimi dorozumívají - radary, čekací doba na přechodech, uzavírky...
Povoleno je 80 kanálů, ale většina vysílaček má zatím jen původních 40. Lze provést menší úpravu, na kterou je většinou stanice z výroby připravena. I kanály mají své dané použití - 1. svolávací, 9. první pomoc (napojena policie či hasiči), 10. pro řidiče, 24. s 25. pro packet radio atd.
S touto vysílačkou jsem velmi spokojen. Je odolná, citlivá na příjem. Akorát je škoda, že se vyrabí akkupak jen na 8 akumulátorů - 9,6 V, takže vysílačka nemá při vysílání 4 W, které dosahuje až při 12 V. Vyšší výkon značně chybí. Lze koupit 12V akumulátor z výroby, ale vyjde to dráž a má poloviční kapacitu.

Autor stránek: Václav Trmač napiš mi
Copyright Š 2005 Trmačovi